Czterech kierowców w trakcie najbliższych trzech miesięcy będzie musiało obyć się bez prawa jazdy. Wszyscy w trakcie minionego weekendu przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50km/h. Oprócz tego zostali ukarani wysokimi mandatami i punktami karnymi.

W miniony weekend policjanci leszczyńskiej drogówki zatrzymali w Boszkowie - Letnisku trzech kierowców, którzy w terenie zabudowanym, jechali z nadmierną prędkością. Dwóch z nich przekroczyło dozwoloną prędkość na ulicy Starkowskiej. Natomiast trzeci, 20-latek z powiatu wschowskiego, na ulicy Dominickiej, gdzie ruch pieszych i rowerzystów jest największy i gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 20km/h, jechał osobowym volkswagenem z prędkością 78km/k tj. o 58km/h za dużo!

Prawo jazdy stracił także 29-letni motocyklista z Leszna, który wczoraj na wiadukcie Grota Roweckiego w Lesznie pędził jednośladem z prędkością 107 km/h na tzw. „pięćdziesiątce”.

Wszyscy kierowcy zostali ukarani przez mundurowych mandatami karnymi w wysokości od 1500 złotych do 2000 złotych oraz "na ich konto wpłynęło" po 10 punktów karnych.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu, a w szczególności do motocyklistów o dostosowanie prędkości do warunków ruchu, zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu oraz przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, wzięcie pod uwagę również takich czynników jak: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdem, stres, zmęczenie, rutyna, specyfika trasy.

Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Wystarczy, że na drodze będzie piach lub rozlana ciecz, a opanowanie motocykla może być trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy.

Warto też pamiętać, że motocyklista jest mniej widoczny dla pozostałych kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą prędkością naraża przede wszystkim własne życie i zdrowie, gdyż  kierujący pojazdami mogą go nie widzieć. Sprawne i czyste światła, odblaskowe szelki motocyklowe lub kamizelka poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy.

I na koniec ważna uwaga, aby obserwować zachowanie innych kierowców, zwłaszcza tych zmieniających pas ruchu, wjeżdżających na skrzyżowanie czy na jezdnię z drogi podporządkowanej – w takich sytuacjach często błędnie oceniają oni prędkość nadjeżdżającego motocykla (wynika to z małych gabarytów zbliżającego się obiektu) i wymuszają pierwszeństwo.

Rozumiemy, że jazda motocyklem to pasja, pasja to miłość, a miłość ......to bezpieczeństwo.

 

Monika Żymełka