W związku ze zwiększoną w ostatnim czasie ilością kradzieży rowerów leszczyńscy policjanci zwracają się z prośbą do mieszkańców miasta Leszna i powiatu leszczyńskiego o skuteczne zabezpieczanie swoich pojazdów przed utratą.

Od początku 2023 roku, czyli w trakcie 20 dni do Komendy Miejskiej Policji w Lesznie wpłynęło 10 zgłoszeń o kradzieżach jednośladów. Większość skradzionych rowerów znajdowała się na osiedlowych stojakach rowerowych, albo bezpośrednio przed klatkami schodowymi. Niejednokrotnie były to dobrej jakości, stosunkowo nowe pojazdy. Część z nich nie była w żaden sposób zabezpieczona przed kradzieżą, a część przypięta niewystarczającym, standardowym zabezpieczeniem rowerowym. Takie zabezpieczenie, złodzieje pokonują w trakcie kilku sekund poprzez przecięcie standardowymi nożycami do metalu.

Policjanci pracują nad ustaleniem sprawców zgłoszonych kradzieży, prawdopodobnie to kwestia czasu, kiedy wpadną w ręce mundurowych. Jednak to w głównej mierze właściciele rowerów powinni we właściwy sposób zadbać o swoje mienie i skutecznie zabezpieczyć je przed niepożądaną utratą.

Zwracamy się do Państwa z apelem i prośbą o:

- zabezpieczanie jednośladów dobrej jakości, profesjonalnymi i skutecznymi blokadami rowerowymi, nawet podczas krótkiej wizyty w sklepie

- wybieranie bezpiecznego miejsca do przechowywania rowerów, najlepiej w pomieszczeniach zamkniętych typu korytarze, piwnice, czy rowerownie (gro skradzionych rowerów nie znajdowała się w tych pomieszczeniach wyłącznie z wygody właścicieli, którym prościej było zostawić pojazd przed klatką)

- wyostrzenie czujności i zwracanie uwagi na osoby kręcące się przy stojakach rowerowych lub zabierające jednoślady do samochodów dostawczych,

- oznakowanie rowerów w ramach profilaktycznego policyjnego programu Wiberoo, poprzez naniesienie indywidualnego numeru na ramę pojazdu.

Jeżeli posiadasz naprawdę wartościowy rower warto zastanowić się nad jego ubezpieczeniem.

 

W razie zauważenia niepokojącej, podejrzanej sytuacji prosimy o dzwonienie pod alarmowy numer telefonu 112. 

 

Monika Żymełka